Seria moich ilustracji ukazująca żołnierzy do najnowszego tomu serii Historyczne Bitwy pt. "Nysa Łużycka-Łaba 1945" autorstwa Leszka Kani.
Od lewej stoją:
1. Grenadier pancerny Waffen-SS.
Pododdział z 10. Dywizji Pancernej „Frundsberg” brał udział w obronie Budziszyna przed Armią Czerwoną. Żołnierz jest ubrany w kurtkę mundurową Feldbluse m. 43, spodnie m. 43 z opinaczami oraz trzewiki. Na głowie ma hełm stalowy (Stahlhelm) M.42. Jest uzbrojony w karabin Mauser 98k, granatnik przeciwpancerny Panzerfaust 60, a za pasem ma trzonkowy granat zaczepny Stielhandgranate 24.
2. Niemiecki volkssturmista 1.
Volkssturm (niem. Szturm ludowy) został utworzony dekretem Hitlera z 25 września 1944 roku jako pospolite ruszenie. Powoływano do niego mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat. Organizacją Volkssturmu zajmowały się struktury partii nazistowskiej NSDAP. Podstawową jednostką był batalion liczący 642 ludzi. Volksturmiści byli uzbrojeni w broń ręczną starszych typów, np. karabiny Mausera Gew98 lub zdobyczne, a także panzerfausty i granaty ręczne. Najczęściej nosili ubrania cywilne, a wyróżniały ich opaski z napisem „Deutscher Volkssturm Wehrmacht”. Tak właśnie wygląda prezentowany volkssturmista z karabinem Gew98.
3. Niemiecki volkssturmista 2.
Zdarzało się ‒ choć rzadko – że członkowie Volkssturmu otrzymywali umundurowanie wojska starszych wzorów. Ten volkssturmista nosi czapkę polową Wehrmachtu M43 i kurtkę M36. Jest uzbrojony w karabinek Mauser 98k.
4. Sowiecki czołgista.
Jednostki pancerne Armii Czerwonej i Wojska Polskiego odegrały dużą rolę w bitwie pod Budziszynem. Prezentowany sowiecki czołgista jest ubrany w kombinezon i charakterystyczny trójgrzebieniowy hełmofon, który nie tylko chronił głowę przed urazami, ale też dzięki słuchawkom i laryngofonowi umożliwiał łączność pomiędzy załogą czołgu w hałasie panującym wewnątrz wozu. Jest uzbrojony w pistolet TT-33 noszony w kaburze przy pasie.
5. Piechur 2. Armii Wojska Polskiego 1.
Umundurowany tak jak żołnierz pokazany obok. Na kołnierzu kurtki mundurowej widoczny dwukolorowy, żółto-czarny proporczyk piechoty. Uzbrojony w pistolet maszynowy PPSz wz. 1941 z magazynkiem bębnowym. Przy pasie nosi bagnet i łopatkę-saperkę.
6. Piechur 2. Armii Wojska Polskiego 2.
Żołnierze piechoty ludowego WP byli ubrani w mundury drelichowe wz. 43, wysokie buty, a na głowach rogatywki polowe wz. 37 z tzw. orłem piastowskim. Prezentowany piechur nosi ponadto przeciwdeszczową pelerynę (płaszcz-pałatkę), który można było także wykorzystać jako mały namiot. Jest uzbrojony w karabin Mosin wz. 1891/30.
Komentarze
Prześlij komentarz