Seria moich ilustracji do najnowszego tomu serii Historyczne Bitwy pt. "Tynne 1939" Grzegorza Cwyla.
Od lewej stoją:
1. Żołnierz z jednostki piechoty mobilizowanej przez Korpus Ochrony Pogranicza w 1939 roku. Ubrany w mundur polowy nowego wzoru. Na głowie ma hełm wz. 31 zamiast typowej dla KOP okrągłej czapki zwanej „kopówką”. Na nogach ma długie skórzane buty. Jest uzbrojony w karabinek Mauser Kar. 98. Nosi zrolowany płaszcz, chlebak, saperkę, manierkę i pas z ładownicami.
2. Podporucznik Korpusu Ochrony Pogranicza w mundurze polowym wz. 36, okrągłej czapce „kopówce” i butach oficerskich. Oporządzenie: pas główny, kabura na broń krótką i torba polowa, wykonane z barwionej skóry. Jest wyposażony w lornetkę.
3. Szeregowy KOP w płaszczu sukiennym, czapce „kopówce” i długich butach. Na kołnierzu płaszcza zielono-granatowe paski typowe dla KOP. Uzbrojony w karabin Mauser wz. 98.
4. Żołnierz Wojsk Ochrony Pogranicza NKWD, strzegących granic ZSRS. Pododdziały tej formacji wspierały jednostki Armii Czerwonej atakujące 17 września strażnice KOP przy wschodniej granicy Polski (pogranicznicy pełnili m.in. rolę przewodników). Na głowie ma charakterystyczną okrągłą, zieloną czapkę z czerwonymi wypustkami i granatowym otokiem. Uzbrojony w karabin Mosin wz. 91/30 z bagnetem.
5. Żołnierz piechoty Armii Czerwonej z 1939 roku w bluzie mundurowej wz. 35, drelichowych spodniach, trzewikach z owijaczami. Na głowie nosi furażerkę z czerwoną gwiazdą – godłem ZSRS. Uzbrojony w karabin Mosin wz. 91/30 z bagnetem.
6. Żołnierz piechoty Armii Czerwonej z 1939 roku widziany z tyłu. Tym razem na głowie ma hełm SSz-36 z charakterystycznym małym grzebieniem zakrywającym otwór wentylacyjny. Na plecach nosi tornister wz. 36 z przytroczonym płaszczem i menażką, ponadto ma torbę na maskę przeciwgazową (po lewej) oraz drugą na granaty i łopatkę-saperkę przy pasie.
Komentarze
Prześlij komentarz