Przejdź do głównej zawartości

Askulum 90-89 p.n.e.

Seria moich ilustracji do najnowszego tomu serii Historyczne Bitwy pt. "Askulum 90-89 p.n.e." Małgorzaty Członkowskiej-Naumiuk. 

Od lewej stoją: 

1. Południowoitalski jeździec z IV–III wieku p.n.e.

Wojownik konny z czasów wcześniejszych, omawianych na początku książki. Italska jazda była bardzo ceniona przez Rzymian. Ma na głowie hełm z brązu typu frygijsko-attyckiego ze skrzydłami, popularny w Italii. Ma włócznie i tarczę. Nosi charakterystyczny italski pas z brązu. Na uwagę zasługuje także uzbrojenie ochronne konia, również wykonane z brązu, w tym naczółek – chamfron (hełm koński).

2. Italski legionista – obrońca Askulum

Piechur w kolczudze, w hełmie z brązu bez kity, z przypasanym mieczem i sztyletem (pugio), miotający procą. Można przypuszczać, że wyspecjalizowanych procarzy wspomagali szeregowi piechurzy. Ukazano tutaj procę wykonaną z jednolitego kawałka skóry.

3. Italski procarz

Procarze walczyli zazwyczaj bez zbroi i hełmu. Nosili przewieszone przez ramię torby z pociskami do procy. Obrońcy walczący na murze fortyfikacji być może nie mieli tych toreb, gdyż zapasy pocisków zapewne składowano w pobliżu (tak jak to ukazano na okładce książki). Proce w stanie złożonym miały 50–80 cm. Proce italo-rzymskie były wykonane głównie ze skóry i z rzemienia. Zdarzały się też robione ze sznurów ze skórzaną plakietką pośrodku (jak na ilustracji).

4. Rzymski trybun

Ma piękne, bogate uzbrojenie. Uwagę przyciąga hełm typu hellenistycznego z kitą. Widzimy także kirys z imitacją muskulatury (lorica musculata), który sięgał do pasa i dlatego – dla ochrony podbrzusza, ramion oraz ud – był uzupełniany podwójnym rzędem ozdobnych pasów zwanych pteruges. Na nogach trybun ma zdobione nagolenice z motywami mitologicznymi.

5. Italski piechur z okresu wojny sprzymierzeńczej

Uzbrojony jest bardzo podobnie do rzymskiego legionisty (przedostatnia sylwetka). Ma zatem żelazny miecz (gladius Hispaniensis) z prawej strony, sztylet (pugio) z lewej strony i oszczep (pilum). Jego uzbrojenie ochronne stanowiły: tarcza (scutum), hełm z brązu (cassis, galea) oraz żelazna kolczuga (lorica hamata). Italikowie używali kilku typów hełmów, najbardziej popularny był ten widoczny na ilustracji – Montefortino. Warto zaznaczyć, że na ołtarzu Domicjusza Ahenobarbusa wielu legionistów ma hełmy typu hellenistycznego.

6. Rzymski legionista

Na jego uzbrojenie zaczepne składały się: żelazny miecz (gladius Hispaniensis) z prawej strony, sztylet (pugio) z lewej strony i oszczep (pilum). Uzbrojenie ochronne stanowiły: tarcza (scutum), hełm z brązu (cassis, galea) oraz żelazna kolczuga (lorica hamata). Warto wspomnieć, że u schyłku republiki rzymskiej żołnierz posiadał prawdopodobnie dwa jednakowe pila. Dużą owalną tarczę trzymał w lewej ręce. Legionista ma także hełm typu Montefortino z końską kitą.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w