Przejdź do głównej zawartości

Alvin York - bohater I wojny światowej

Alvin Cullum York (1887-1964) był żołnierzem Armii Stanów Zjednoczonych, wielkim bohaterem I wojny światowej, odznaczonym kongresowym Medalem Honoru za atak na niemieckie pozycje 8 października 1918 roku. Wówczas uciszył 32 karabiny maszynowe, zabił 28 niemieckich żołnierzy i wziął do niewoli 132. Alvin urodził się w Pall Mall (stan Tennessee). Był trzecim z jedenastu dzieci  Mary Elizabeth Brooks i Williama Yorka. Po śmierci ojca pomagał w opiece młodszych dzieci. Kilka lat przed wojną wpadł w alkoholizm. Często brał udział w barowych bójkach. Alvin pod wpływem religijnej matki zmienił swoje zachowanie, został abstynentem. Wyrzekł się przemocy, gdy podczas bójki, w której brał udział, zginął jego przyjaciel. Od wezwania do wojska w 1917 roku, aż do powrotu z wojska 29 maja 1919 roku, York pisał dziennik. Należał do chrześcijańskiego Kościoła Chrystusowego Unii Chrześcijan, które sprzeciwiało się przemocy i toczeniu wojen. Alvin zgłosił podczas poboru, że przekonania religijne nie pozwalają mu służyć w wojsku. Jego podanie o zwolnienie ze służby zostało odrzucone. Przypomina Wam to historię Desmonda Dossa, bohatera II wojny światowej, którego historię spopularyzował film Mela Gibsona "Przełęcz ocalonych" ('Hacksaw Ridge') z 2016 roku? Wracając do tematu, Alvin York rozpoczął służbę w kompanii G, 328 Pułku Piechoty, 82 Dywizji Piechoty w Camp Gordon w stanie Georgia. Dyskusje na tematy biblijne z dowódcami utwierdziły go w przekonaniu, że wojna może być usprawiedliwiona. 

Sierżant Alvin Cullum York oraz Niemcy  (mal. Chris Collingwood)

        Podczas ataku jego batalionu w celu zniszczenia niemieckich pozycji wzdłuż linii kolejowej Decauville na północ od Chatel-Chehery we Francji 8 października 1918 York swoim zachowaniem zasłużył na Medal Honoru. Oficjalne uzasadnienie przyznania Medalu Honoru brzmiało: "Po tym jak jego pluton odniósł ciężkie straty i został pozbawiony trzech podoficerów, kapral York przejął dowodzenie. Dowodząc siedmioma ludźmi bez strachu zaatakował gniazdo karabinu maszynowego, które prowadziło ciągły, śmiertelny ogień na jego pluton. W jego bohaterskim wyczynie zajęta została pozycja karabinów maszynowych wraz ze 128 ludźmi, 4 oficerami i ich bronią." 7 czerwca 1919 roku Alvin York ożenił się z Gracie Williams. Mieli siedmioro dzieci. Na motywach jego historii, w 1941 roku powstał film "Sierżant York". Podczas II wojny światowej zgłosił się do służby w piechocie. Nie przyjęto go z racji wieku, więc zajął się promowaniem obligacji wojennych. Alvin York zmarł w Szpitalu Weteranów w Nashville 2 września 1964 roku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w