Przejdź do głównej zawartości

Armia galijsko-rzymska, VI-VIII wiek

Armia galijsko-rzymska, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin).

Od lewej stoją:

1. Galijsko-rzymski arystokrata z Clermont, ok. 507 roku.

Arystokracja galijsko-rzymska z Owernii walczyła u boku Wizygotów przeciwko Frankom pod Vouillé (Campus Vocladeus) w 507 roku. Ten jeździec jest przedstawiony we wspaniałym hełmie typu Spangenhelm pochodzenia rzymskiego, wydobytym z Saony (Francja). Jego krótki pancerz lamelkowy jest importowany z Bizancjum, wzorowany na egzemplarzu znalezionym w Słowenii. Ubiór jest zrekonstruowany na podstawie zachowanych egzemplarzy z rzymskiego Egiptu, nawiązujący kolorystyką do miniatur Vergiliusa Romanusa (ilustrowany manuskrypt z V wieku zawierający dzieła Wergiliusza - Eneidę, Georgiki i Bukoliki). Zwracają uwagę skórzane rękawiczki z Trossingen (Niemcy). Jego główną bronią jest „skrzydlata” żelazna hasta z cmentarza Kapucynów w Bourges (Francja) oraz spatha (długi miecz rzymski) z nekropolii rzymsko-frankijskiej Krefeld-Gellep. Według Grzegorza z Tours galijscy Rzymianie używali ostróg (calcanei).

2. Miles z Legio Britannica z Orleanu, 530–560.

Około 540 roku św. Dalmacjusz wspomniał o „legionie bretońskim” (legio Bretonum) służącym w Orleanie. Z drugiej strony, niektórzy uczeni utożsamiają to z oddziałem Secunda Britannica działającym w Galii, którego tarcza (wzór to czerwone 8-ramienne „koło”) jest zrekonstruowana na podstawie Notitia Dignitatum (późnoantyczny dokument zawierający wiadomości topograficzne ze spisem urzędów cywilnych i wojskowych Cesarstwa Rzymskiego w IV-V wieku n.e., strona ze średniowiecznego egzemplarza Notitia Dignitatum przedstawia tarcze późnorzymskie). Ogólny wygląd żołnierza nawiązuje do klamry z kości słoniowej „pasa Cezarego” z Arles (Francja) oraz miniatur Vergiliusa Romanusa. Elementy archeologiczne zostały zrekonstruowane z nekropolii Saint-Marcel w Bretanii. Miecz typu Chassemy-Pfullingen, którgo chrześcijańskie zdobienia sugerują, że był używany przez żołnierzy galijsko-rzymskich.

3. Piechur „Romanus”, 775–800.

Wiele żołnierzy zebranych w południowych miastach galijskich zachowało tradycje wojskowe z późnej epoki rzymskiej i zostało opisanych jako „Romani”. Stożkowe hełmy typu Bandenhelm często noszono na filcowych lub skórzanych kapturach. Zólnierz ten nosi pancerz pierścieniowy, wykonany z pikowanej kurtki, na którą naniesiono metalowe łuski. Ciężki, wzorzysty płaszcz jest pochodzenia późnorzymskiego, a umbo tarczy jest w stylu Merowingów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w