Przejdź do głównej zawartości

Wybuch na Therze

Thira była okrągłą wyspą wulkaniczną. W wyniku silnego wybuchu wulkanu zostały tylko jej boczne fragmenty stanowiące dzisiaj archipelag Santoryn (jednak turyści używają głównie obecnej greckiej nazwy Santorini): Thira (największa), Tirasia, Nea Kameni, Palea Kameni, Aspro. Przed wybuchem na Therze istniała rozwinięta cywilizacja minojska. Wybuch przyczynił się prawdopodobnie również do znacznych zniszczeń na położonej ponad 110 km na Krecie (kolebce cywilizacji minojskiej). Przypuszcza się, że zapadnięcie się wulkanu po wybuchu, spowodowało powstanie olbrzymiej fali tsunami, która mogła zalać miejscowości północnego wybrzeża Krety. Próbki materiału pochodzącego z erupcji poddane analizie metodą datowania radiowęglowego umiejscawiały erupcję w okresie 1760-1540 p.n.e. ze wskazaniem na okres wcześniejszy. Wnioski wulkanologów odrzucili egiptolodzy wskazując na małą ich zdaniem dokładność datowania radiowęglowego. Na podstawie podobieństwa ceramiki wskazują oni na okres rządów egipskiego faraona Ahmose (1550-1525 p.n.e.) lub później. Kolejne badania metodą datowania radiowęglowego przybliżały ten okres do zaproponowanego przez egiptologów. W 2006 roku stwierdzono, że mogły być to lata 1627-1600 p.n.e., a w 2008 roku wskazywały, że ok. 1633-1603 p.n.e. Badania z 2018 roku proponują erupcję w latach 1560-1544 p.n.e.

Wielka fala zalewająca pałac na Krecie (rys. Roger Payne)

    Wracając do sceny ukazanej na ilustracji - inspirację stanowi pałac w Knossos, minojskie freski oraz ubiory damskie i męskie - na podstawie rekonstrukcji dokonanych przez Arthura Evansa na podstawie jego prac wykopaliskowych w latach 1899-1905. Niektórzy zarzucają Evansowi zbyt luźne podejście do rekonstrukcji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w