Przejdź do głównej zawartości

Morze Filipińskie 1944 - strona amerykańska

Kolejna seria moich ilustracji do nadchodzącego tomu serii Historyczne Bitwy pt. "Morze Filipińskie 1944" Grzegorza Jeziornego. Jest to strona amerykańska. Opisy przygotował autor.

Od lewej stoją:

1. Pilot US Navy, podporucznik marynarki (Ensign), ubrany w mundur koloru khaki, w nomenklaturze US Navy określany jako mundur letni. Mundur był wykonany z bawełny i doskonale sprawdzał się w tropikalnych warunkach środkowego i południowego Pacyfiku. Na twarzy widoczna maska A-14, używana przez lotników wszystkich rodzajów sił zbrojnych USA w drugiej połowie wojny. Pilot jest wyposażony w spadochron siedzeniowy AN-6510.

2. Pilot US Navy, kapitan marynarki (Lieutenant), w mundurze aviation green (mundur zimowy). Ten typ munduru, wykonany z włókien wełny elastycznej, funkcjonował w US Navy niewielkimi zmianami od 1917 roku. Ozdobą ubioru były guziki wykonane z brązu. Na czapce insygnium: srebrny orzeł z tarczą oraz ze złotymi kotwicami. Widoczna jest także koszula koloru khaki.

3. Bosman (Petty Officer 2nd Class) Cesar Romero – amerykański marynarz z transportowca „Cavalier” (APA-37), który brał udział w desantach na Saipan i Tinian. Prywatnie Romero był aktorem i grał w filmach wytwórni 20th Century Fox, która była jego pracodawcą w momencie wstąpienia do służby w 1942 r. Bosman ma na sobie ciemnoniebieski mundur, który był standardem w US Navy od lat 30-tych. Na głowie znajduje się charakterystyczna, bawełniana biała czapka, nazywana „Dixie Cup”, obecna w US Navy od końca XIX w.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w