Przejdź do głównej zawartości

Termopile 480 p.n.e. - moje ilustracje

Seria moich ilustracji do najbliższego tomu serii "Historyczne Bitwy" którym będą "Termopile 480 p.n.e." Pawła Kupsika. Premiera 14 lutego (Walentynki).

Od lewej stoją:

1. Widzimy na ilustracji hoplitę spartańskiego uzbrojonego we włócznię (dory) i okrągłą tarczę (aspis). Miecz Spartan był krótszy na tle wielu innych hoplitów. Na głowie hoplita ma hełm w stylu korynckim. Wbrew ukazywanym wojownikom na antycznej ceramice i rzeźbie - rzadko odnaleziono hełmy z mocowaniem na grzebień z końskiego włosia. Tors chroni kirys atlety a łydki nagolenice z brązu. Na okładce Widzimy hoplitów z rozmaitymi wzorami tarczy. Tutaj ukazano część wewnętrzną z uchwytem.

2. Król Leonidas został oparty o figurkę z brązu ukazującą spartańskiego oficera z grzebieniem z końskiego włosia - co ciekawe ułożonym w poprzek hełmu korynckiego. Ma na sobie płaszcz. Widać także nagolenice i miecz (xiphos). To wtórna broń hoplitów, noszona po lewej stronie. Był obosieczny w przeciwieństwie do machairy. Być może ma pod płaszczem pancerz płócienny (linothorax) z pteruges. Widzimy wielu hoplitów w tym rodzaju pancerza na okładce.

3. Jest to sam Kserkses, "król królów" Persów. Stoi dostojnie w koronie i stroju pałacowym. Uwagę przyciąga pięknie zdobiony sztylet - akinakes. Pochodził ze świata irańskiego. Był to scytyjski sztylet lub krótki miecz, od VIII wieku p.n.e. charakterystyczny dla kultury Scytów, a następnie przejęty przez Persów Achemenidów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w