Przejdź do głównej zawartości

Zarys moich ilustracji 2023

Takie małe przekrojowe zestawienie na zakończenie poprzedniego roku. Ten rok zacząłem od Termopil 480 p.n.e.



Od lewej stoją:

1. Galijski wojownik trzymający carnyx
Ten wojownik w hełmie galijskim typu Agen trzyma carnyx – trąbę bojową używaną przez Galów. Były one skonstruowane z długiej rury, przy czym centralna część była długa i pionowa, zakończona ustnikiem na dole, na górze zaś dzwon w formie głowy mitycznego potwora lub drapieżnego zwierzęcia, z którego pyska wydobywały się złowieszcze dźwięki, przerażające wroga.

2. Rzymski legionista
Na jego uzbrojenie zaczepne składały się: miecz (gladius), sztylet (pugio) i oszczep (pilum). Jego uzbrojenie ochronne stanowiły: tarcza (scutum), hełm (cassis, galea) oraz kolczuga (lorica hamata). Za czasów Cezara żołnierz posiadał prawdopodobnie dwa jednakowe pila. Dużą owalną tarczę trzymano w lewej ręce. Używano kilku typów hełmów, najbardziej popularny był ten widoczny na ilustracji – typu Montefortino.

3. Katafrakta Seleukidów
Katafrakci byli najcięższym typem kawalerii w czasach starożytnych m.in. w wojskach Sarmatów, Partów, Seleukidów, Sasanidów, Rzymian. Używani byli także w średniowieczu m.in. Cesarstwie Wschodniorzymskim. Hellenistyczni katafrakci nosili kirysy z brązu imitujące muskulaturę, osłony rąk złożone z segmentów z brązu (nazywane przez Rzymian - ,,manica''), hełm typu trackiego lub attyckiego z brodatą maską jeźdźca. Opancerzane były również konie (zwłaszcza głowa i korpus). Zazwyczaj byli uzbrojeni w długą na 4-4,5 m włócznię (po grecku - ,,xyston'') oraz miecz (zazwyczaj zakrzywiony, jednosieczny ,,kopis'' lub "machaira" oraz prosty, obusieczny ,,xiphos'').

4. Książę Bolesław I Chrobry
Bolesław I Chrobry w czasie wyprawy do Marchii Miśnieńskiej w 1003 roku miał 36 lat. Był władcą Polski z dynastii Piastów w latach 992–1025 i pierwszym koronowanym królem Polski (w 1025 roku, tuż przed śmiercią). Podczas zjazdu gnieźnieńskiego Otton III podarował Chrobremu kopię włóczni św. Maurycego – widoczną na ilustracji. Ta broń ceremonialna była symbolem władzy cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Według legendy miała należeć do św. Maurycego, który żył w III wieku. Zgodnie z tradycją w grocie włóczni znajduje się gwóźdź z krzyża, na którym zginął Jezus Chrystus. Pierwsza historyczna wzmianka o tej włóczni pochodzi z VI wieku. 

5. Piastowski drużynnik 
Pancerny piastowski z X wieku jest uzbrojony w miecz, włócznię, tarczę, kolczugę i żelazny hełm z nosalem. W powszechnym użyciu był również miecz, stosowany zarówno przez jazdę, jak i piechotę. Była to broń typowo obosieczna, składająca się z prostej głowni i symetrycznej rękojeści. Głownie do polskich mieczy stanowiły przedmiot importu z zachodu Europy oraz Skandynawii, gdzie znajdowały się słynne warsztaty płatnerskie. Miecze noszono w pochwach.

6. Rycerz saski
Rycerz saski z początku X wieku jest uzbrojony w miecz, włócznię (niewidoczną, gdyż sięgnął po miecz), tarczę, kolczugę i żelazny hełm z nosalem. Armii saska atakowała plemię Dalemińców. Do wyposażenia jeździeckiego w omawianym okresie należały rząd koński i ostrogi. Ostrogi przytwierdzano do obuwia. Na ilustrajach ostróg nie widać gdyż woje stoją pieszo. Produkowano je w kraju. Rodzimi rzemieślnicy nadawali im różne kształty, stąd też zachowało się do dziś wiele ich odmian. 

7. Kopijnik koronny w pełnej zbroi płytowej
Broń kopijnika z połowy XVI wieku stanowi kopia i miecz. Warto zwrócić uwagę także na wspaniałą zbroję końską. W XVI wieku przybierała różne formy. Warto zestawić tę zbroję ze zbroją maksymiliańską z początku XVI wieku (charakteryzującą się żłobkowaną powierzchnią płyt).

8. Halabardnik koronny 
Halabardnik koronny z połowy z 1562 roku stoi w hełmie typu morion, który ewoluował ze średniowiecznego kapalina. Jego broń stanowi halabarda i miecz. Warto zwrócić uwagę na dobrze chroniącą go półzbroję.

9. Oficer wojsk koronnych 
Oficer (wyższy) wojsk koronnych z 1675 roku ma pistolet i szpadę. W oczy rzuca się błyszczący metalowy kirys składający się z napierśnika (części przedniej) i naplecznika (części tylnej). Pod kirysem tego dżentelmena widzimy czerwony szustokor z niebieskimi wyłogami (stał się modny mniej więcej od lat 60-tych XVII stulecia). Na nogach oficer ma duże, skórzane buty kawaleryjskie z ostrogami.

10-11 Francuski fizylier w mundurze wielkim, 1804-1807 i rosyjski muszkieter pułku rostowskiego, 1806.

12. Piechur Armii Czerwonej 
Piechur Armii Czerwonej z 1943 roku w hełmie SSz-40, bluzie gimnastiorce, na nogach spodnie szarawary, owijacze i trzewiki. Zrolowana pałatka przewieszona przez pierś, przy pasie ładownica na magazynek bębnowy. Uzbrojony w pistolet maszynowy PPSz wz. 41. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w