Przejdź do głównej zawartości

Herod Wielki

"Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny."

Mt 2,7-12

Herod Wielki wykreowany przez SI

        Znany powszechnie, przede wszystkim dzięki Biblii, Herod Wielki od 47 roku p.n.e. był namiestnikiem Galilei mianowanym przez swojego ojca Antypatra I, a od 46 roku p.n.e. namiestnikiem Celesyrii i Samarii. Pod koniec 40 roku p.n.e. decyzją senatu rzymskiego został mianowany królem Judei. W konflikcie między Oktawianem i Antoniuszem wziął stronę tego drugiego. Po jego klęsce pod Akcjum w 31 roku p.n.e. ukorzył się przed Oktawianem, który potwierdził władzę Heroda w Judei i oddał mu ziemie zagarnięte wcześniej przez ptolemejską królową Egiptu, Kleopatrę VII Filopator. W latach 20. I wieku p.n.e. królestwo Heroda Wielkiego obejmowało, prócz Judei, też część dzisiejszej Jordanii, Libanu i Syrii. Herod był pomysłowym i inteligentnym władcą. Zainicjował budowy wielu monumentalnych budowli m.in. port w Cezarei, Twierdza Antonia widoczna z Via Dolorosa, Herodion (forteca usytuowana na szczycie wzgórza niedaleko Betlejem), a także rozbudowa Drugiej Świątyni w Jeruzalem. W 40 roku p.n.e. Herod uciekając przed Partami schronił się w Masadzie. Od tego czasu upodobał sobie to miejsce i według relacji żydowskiego historyka Józefa Flawiusza, jako król Judei udoskonalił jej obronność, wznosząc mury i wieże obronne, budując zbiorniki na wodę i magazyny na zapasy, co czyniło twierdzę prawie niemożliwą do zdobycia. O oblężeniu Masady przez Rzymian w 73 roku n.e. jest osobny post. Herod miał 10 żon: Doris, Mariamme I, Mariamme II, Maltake, Kleopatra z Jerozolimy, córka Fazaela I,córka Józefa I, Pallas, Fedra i Elpis, z którymi miał 15 dzieci: Antypater II, Aleksander I, Arystobul I, nieznany syn, Salampsjo, Kypros II, Herod III, Herod Archelaos, Herod Antypas, Olimpias, Herod IV, Filip Tetrarcha, Fazael III, Roksana, Salome II. Najczęściej podaje się, że Herod Wielki zmarł w 4 roku p.n.e. Józef Flawiusz pisał, że Herod zmarł po 18 dniach od zaćmienia Księżyca. Jest hipoteza, że zmarł w grudniu 5 roku p.n.e. Są nawet teorie daty jego śmierci przypadające na 1 rok p.n.e. lub 1 rok n.e.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w