Prezentuję pełen zestaw moich ilustracji do książki "Lenino 1943" Kamila Anduły z serii "Historyczne Bitwy". Od 1947 do 1991 roku 12 października obchodzono Dzień Wojska Polskiego. Dr Kamil Anduła, historyk z Wojskowego Biura Historycznego im. gen. Broni Kazimierza Sosnkowskiego, opisuje początki 1. Dywizji, przebieg i następstwa bitwy na podstawie najnowszych badań, bez propagandowych klisz. To książka, która ma zastąpić publikację o Lenino w serii HB z lat osiemdziesiątych XX wieku, noszącą piętno ówczesnej polityki historycznej i cenzury.
Od lewej stoją:
1. Grenadier z 337. DP Wehrmachtu broniącej odcinka pozycji „Pantera” pod Lenino. Na głowie ma stahlhelm M42, jest ubrany w sukienny płaszcz koloru felgrau, spodnie i skórzane buty. Przy pasie ładownice podtrzymywane skórzanymi szelkami. Uzbrojony w karabin Mauser 98k.
2. Żołnierz 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki spod Lenino w czapce rogatywce z tzw. piastowskim orłem wz. 43, sukiennym płaszczu i butach sapogach. Przewieszona przez pierś, zrolowana pałatka, na lewym ramieniu chlebak. Uzbrojony w karabin Mosin wz. 91/30 z bagnetem tulejowym.
3. Generał artylerii Robert Martinek, dowódca niemieckiego XXXIX Korpusu Pancernego, który jesienią 1943 roku walczył pod Smoleńskiem, a potem na wschodniej Białorusi. Ubrany w mundur gabardynowy w kolorze feldgrau z czerwonymi patkami na kołnierzu i naramiennikami haftowanymi złotą nicią; również złote guziki i orzeł ze swastyką na prawej piersi. Na nogach spodnie bryczesy i wysokie skórzane buty. Na głowie czapka polowa. Pod szyją nosi Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu, a na lewej piersi jego odznakę.
4. Piechur Armii Czerwonej z 1943 roku w hełmie SSz-40, bluzie gimnastiorce, na nogach spodnie szarawary, owijacze i trzewiki. Zrolowana pałatka przewieszona przez pierś, przy pasie ładownica na magazynek bębnowy. Uzbrojony w pistolet maszynowy PPSz wz. 41.
W 2023 roku przypadła 80. rocznica bitwy pod Lenino, stoczonej 12–18 października 1943 roku w ramach sowieckiej drugiej operacji orszańskiej. Jej częścią był dwudniowy bój polskiej 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Był to chrzest bojowy jednostki sformowanej zaledwie kilka miesięcy wcześniej w ZSRS za zgodą Stalina, pod patronatem polskich komunistów. Mimo męstwa słabo wyszkolonych żołnierzy, niedawnych zesłańców, został okupiony ciężkimi stratami. Moskwa wykorzystała bitwę pod Lenino propagandowo – Stalin pokazał światu, że ma „swoich” Polaków, niepodporządkowanych rządowi w Londynie. Później stała się ona czołowym elementem mitu założycielskiego Polski Ludowej.
Komentarze
Prześlij komentarz