Przejdź do głównej zawartości

Trembowla 1675 - moje ilustracje

Prezentuję pełen zestaw moich ilustracji do książki „Trembowla 1675” prof. Marka Wagnera z serii ''Historyczne Bitwy''. Opisuje oblężenie kresowego zamku przez wojska osmańskie będące elementem wojny Rzeczypospolitej z Turcją w latach 1672‒1676. 

Od lewej stoją:

1. Obrońca Trembowli uzbrojony w pikę i szablę. Ma do dyspozycji także muszkiet (jednak zapozował z piką), stąd ładunki zawieszone na pasie przez pierś. Poza regimentem regularnej piechoty większość obrońców trembowelskiego zamku stanowili lokalni mieszkańcy: garstka szlachty, mieszczanie i chłopi.

2. Oficer (wyższy) wojsk koronnych w kapeluszu. Ma pistolet i szpadę. W oczy rzuca się błyszczący metalowy kirys składający się z napierśnika (części przedniej) i naplecznika (części tylnej). Pod kirysem tego dżentelmena widzimy czerwony szustokor z niebieskimi wyłogami (stał się modny mniej więcej od lat 60-tych XVII stulecia). Na nogach oficer ma duże, skórzane buty kawaleryjskie z ostrogami.

3. Artylerzysta koronny w kapeluszu, niebieskim mundurze, z lontownicą, czyli rodzajem broni drzewcowej w postaci drzewca o długości ok. 1,5-2 m, zakończonego grotem z uchwytem lub dwoma uchwytami do lontów artyleryjskich. Obsługa mogła odpalić działo z większej odległości, co zapewniało większe bezpieczeństwo.

4. Regularna piechota cudzoziemskiego autoramentu. Muszkieter piechoty niemieckiej (niderlandzkiej) z armii koronnej ma mundur typowy dla lat 70. XVII wieku. Nosi: szustokor, pludry (rodzaj luźnych spodni do kolan) i kapelusz. Broń stanowią: muszkiet lontowy, szabla i berdysz (zastępujący forkiet – podpórkę dla muszkietu, a jednocześnie przydatny w walce wręcz). Werbowano Polaków, których szkolono według wzorów holendersko-szwedzkich, a jedynie komenda pozostawała niemiecka, stąd nazwa autoramentu (zaciągu) cudzoziemskiego.

5. Osmański jeździec z otoczenia chana Selima Gireja. Ma bechter z kolczugą, łuk z kołczanem, w ręku szablę, na głowie hełm stożkowy z kolczugą. Bechter to rodzaj pancerza pochodzenia wschodniego, wykonanego z prostokątnych żelaznych płytek połączonych ze sobą żelaznymi kółkami (plecionką kolczą). Płytki w pionie były połączone zachodząc na siebie, tworząc zwarte, pionowe rzędy, natomiast w poziomie połączone były z odstępami.

6. Osmański janczar ma na głowie czapkę o nazwie ''börk''. Na jej przedzie znajdowała się specjalna oznaka w postaci drewnianej łyżki nawiązująca do dawnej tradycji kucharskiej, w tyle spływał na kark biały płat tkaniny. Ubrany jest w kaftan, koszulę, bufiaste spodnie i skórzane buty. Uzbrojony jest w strzelbę (tzw. janczarkę), szablę, toporek i jatagan.

        Wojna z Turcją z lat 1672–1676 przyniosła Rzeczypospolitej nie tylko porażające klęski militarne i polityczne, takie jak upadek Kamieńca Podolskiego i traktat w Buczaczu (1672), ale także spektakularne sukcesy wojenne, by wspomnieć wiktorię chocimską z 1673 roku. Wśród epizodów, które przyniosły chwałę armii Rzeczypospolitej i hetmanowi, a potem królowi Janowi III Sobieskiemu, była bohaterska obrona Trembowli w 1675 roku. Kilkutysięczny korpus turecki Ibrahima paszy wspierany przez siły tatarskie obległ tamtejszy zamek, broniony przez 75-osobowy oddział piechoty Jana Samuela Chrzanowskiego, okoliczną szlachtę i mieszczan (razem ponad 300 zbrojnych). W czasie 13 dni oblężenia (22 września – 4 października) załoga przetrwała silny ostrzał artyleryjski, próby wysadzenia murów i odparła kilka wrogich szturmów. Ważną rolę odegrała żona komendanta twierdzy Anna Dorota Chrzanowska, która w chwili kryzysu, grożąc zabiciem siebie i męża, odwiodła przedstawicieli szlachty od kapitulacji. Według niektórych przekazów dzielna niewiasta pojawiała się także na murach Trembowli i brała udział w wypadach na pozycje tureckie. Chrzanowska przeszła do patriotycznej legendy i doczekała się pomnika i innych przedstawień plastycznych oraz wielu wzmianek w utworach literackich. Obronę kresowej twierdzy opisuje prof. Marek Wagner, znawca dziejów wojskowości XVII i XVIII wieku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w