Przejdź do głównej zawartości

Germańscy wojownicy, II-I wiek p.n.e.

Wydaje się, że działania wojenne były stałym elementem społeczeństwa germańskiego, a archeologia wskazuje, że miało to miejsce przed przybyciem Rzymian w II-I wieku p.n.e. Wojny były toczone między poszczególnymi ludami germańskimi. Wczesne języki germańskie zachowały różne słowa określające „wojnę”. Rzymianie pisali, że dla Germanów rabunek podczas działań wojennych nie był haniebny, a większość germańskich działań wojennych zarówno przeciwko Rzymowi, jak i innym ludom germańskim była motywowana możliwością zdobycia łupów. Plemiona germańskie, choć często pokonywane przez Rzymian, zostały zapamiętane w rzymskich kronikach jako zaciekli wojownicy, których główną wadą było to, że nie udało im się połączyć w kolektywną siłę bojową pod zjednoczonym dowództwem. 

Germańscy wojownicy, II-I wiek p.n.e. (rys. Joan Francesc Oliveras)

        Armie germańskie prawdopodobnie nie były duże, a liczby, takie jak armia 100 000 Swebów, o której twierdził Juliusz Cezar, były literacką i propagandową przesadą. Po zwycięskiej bitwie germańscy wojownicy zwykle zajmowali się tylko zabitymi i rannymi po swojej stronie. Martwi wrogowie na ogół pozostawiani byli na pożarcie przez ptaki i inne zwierzęta drapieżne. W przypadku zwycięstwa łup był dzielony między wojska, często przez rzucanie losów. Czasami łup, w tym jeńców, składano w ofierze bogu wojny. Legitymacja germańskich wodzów polegała na ich zdolności do skutecznego prowadzenia armii do zwycięstwa. Klęska na polu bitwy z rąk Rzymian lub innych barbarzyńców często oznaczała koniec władcy, a w niektórych przypadkach wchłonięcie przez „kolejną, zwycięską konfederację”. W źródłach rzymskich podawano, że po pokonaniu germańskie kobiety zabijały własne dzieci i popełniały samobójstwo, aby uniknąć niewolnictwa. Dokonały tego kobiety Cymbrów po klęsce ich plemienia w bitwie z Rzymianami pod Vercellae w 101 roku p.n.e.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w