Rolka sztokholmska wykonana przez anonimowego artystę (przez niektórych historyków uważanego za nadwornego malarza królewskiego Baltazara Gebharda) powstała w pierwszej dekadzie XVII wieku.
Przedstawia tryumfalny wjazd polskiego króla Zygmunta III do Krakowa z okazji jego małżeństwa z austriacką arcyksiężniczką Konstancją, siostrą arcyksięcia i późniejszego cesarza Ferdynanda II w 1605 roku. Rolka ma szerokości 27 cm, a zachował się odcinek długości 16,09 m.
Rolka przedstawia m.in. nowożeńców, dwór królewski, szlachtę polską, wojsko np. straż przyboczną, husarzy. Widoczny na pierwszej ilustracji muszkieter pochodzi z fragmentu ukazującego milicje: miasta i cechów Krakowa.
Rolka stanowiła część prywatnej kolekcji polskiego króla, zanim została zrabowana przez oddziały armii szwedzkiej, wraz z innymi łupami podczas najazdu Szwedów na Polskę. Dopiero w 1969 roku rolka sztokholmska została przekazana jako depozyt do Muzeum Narodowego w Warszawie. W 1974 roku szwedzki rząd Olofa Palmego podarował ją odbudowywanemu Zamku Królewskiemu w Warszawie. Jest to jeden z niewielu wywiezionych przez Szwedów cennych polskich skarbów, który powrócił do Polski.
Komentarze
Prześlij komentarz