Hoplita w Paestum (Posejdonii) ma na głowie hełm z brązu typu korynckiego, popularny szczególnie w VI-V wieku p.n.e. Zasłaniał praktycznie całą twarz. Chroni się dużą okrągłą tarczą - aspis. Do walki w falandze służy mu włócznia - dory. Dodatkową broń stanowi miecz: prosty, obusieczny xiphos albo zakrzywiony jednosieczny - machaira lub kopis.
Exomis, który ma na sobie rekonstruktor był typem greckiej tuniki. Wykonano go z dwóch prostokątów płótna, które zszyto ze sobą z boków tworząc walec, pozostawiając u góry wystarczająco dużo miejsca na ramiona. U góry pozostawiono również bardzo duży otwór na głowę. Aby zapewnić swobodę ruchu po prawej stronie, exomis był opuszczony i ręka została przełożona przez otwór na głowę. Kolor tuniki był różny, ale czerwony (zwłaszcza szkarłatny) był kolorem preferowanym przez hoplitów podczas i po wojnie peloponeskiej.
Prace archeologiczne w Paestum rozpoczął w 1907 roku włoski archeolog Vittorio Spinazzola. Miasto założyli Grecy w VII wieku p.n.e. jako Posejdonię, było jednym z miast Wielkiej Grecji.
Komentarze
Prześlij komentarz