Przejdź do głównej zawartości

Antyczne rzymskie szpitale

Na poniższej ilustracji rzymski oficer został przyniesiony przez legionistę do szpitala, gdzie zajmuje się nim profesjonalny chirurg. Pierwsze szpitale (valetudinaria) we współczesnym znaczeniu tego słowa powstały w czasie panowania Oktawiana Augusta. Przeznaczone były dla legionistów. Tworzono je przede wszystkim w miejscach dużego skupienia wojsk rzymskich w odległych zakątkach Imperium m.in. w Germanii, nad Dunajem, w Afryce Północnej czy Brytanii. Największe szpitale składały się nawet z około 60 pomieszczeń dla chorych po dwóch, trzech w jednej sali. Zatem warunki dla pacjentów były dość komfortowe. Pomieszczenia do kąpieli miały gorącą, letnią i zimną wodą. 

Lekarz wyciąga strzałę rannemu oficerowi kawalerii, 
początek III wieku (rys. Angus McBride)

        W szpitalach pracował liczny personel od lekarzy zaczynając kończąc na pisarzach i aptekarzach. Podobnie jak dziś lekarze w tamtych czasach nieraz rywalizowali ze sobą w zakresie osiągnięć co czasem mogło skończyć się szkodą dla pacjenta. Wracając do ilustracji widzimy tutaj zabieg chirurgiczny. Rzymska chirurgia stała na wysokim poziomie biorąc pod uwagę czasy. Każdy legion miał swój własny zespół medyczny wykwalifikowany w leczeniu ran i urazów, jakich doznaje się podczas służby w armii jak w powyższym przypadku. W paleniskach sterylizowano instrumenty chirurgiczne. 

Rzymskie przyrządy chirurgiczne

        Według traktatu Korneliusza Celsusa dobry chirurg powinien mieć sprawną i pewną rękę, doskonały wzrok, a także nigdy nie powinien się poddawać. Jednocześnie powinien współczuć pacjentom i za wszelką cenę starać się im pomóc, ale zachować pewien dystans i odporność, która pozwoli być perfekcjonistą. Rzymianie znali środki znieczulające w postaci ziół. Rzymskie przyrządy chirurgiczne w podobnej formie są używane w dzisiejszych czasach m.in. skalpele, sondy, szczypce. 

Vaginal Speculum 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w