Poniżej widoczna jest grupa Asyryjczyków, ubranych w starożytne stroje, uczestnicząca w wystawie poświęconej ich wielkiemu królowi Aszurbanipalowi, 22 lutego 2019 roku, British Museum w Londynie.
Kiedyś Asyria była państwem semickim w północnej Mezopotamii istniejącym od drugiej połowy III tysiąclecia p.n.e. do pierwszej połowy I tysiąclecia p.n.e. Dzisiaj Asyryjczycy są uważani za jeden z rdzennych narodów na Bliskim Wschodzie. Nawiązują do tradycji starożytnej Asyrii i Chaldei. Uważają się za ich spadkobierców. Posługują się językiem aramejskim i jego dialektami, używanymi przed podbojem arabskim. Asyryjczycy są jednym z najstarszych ludów, które przyjęły chrześcijaństwo (II wiek n.e.).
Obecnie zamieszkują przede wszystkim Irak - równinę Niniwy, położoną wzdłuż rzek Tygrys, Chabur i Wielki Zab, a ponadto w rozproszeniu południowe obszary Turcji, część Syrii, Libanu, Iranu i Jordanii. Są rozsiani po całym świecie. Szacuje się, że żyje ok. 4 miliony Asyryjczyków. W Polsce istnieje mała diaspora. Jeśli chodzi o Turcję, to jeszcze na początku XX wieku stanowili ok. 1,5 mln obywateli. Dziś żyje ich tam ok. 15 tysięcy.
Komentarze
Prześlij komentarz