Przejdź do głównej zawartości

Przegląd wybranego uzbrojenia ochronnego cz. 1

Hełm grecki w stylu frygijskim, używany w Grecji, Macedonii, Tracji, Italii i wczesnych imperiach hellenistycznych, IV wiek p.n.e. Hełmy były często ozdabiane piórami, końską kitą, a także pomalowane. Dzwon mógł być wykonany z jednej części co stanowiło wyzwanie dla płatnerza.




Osłona twarzy greckiego hełmu typu frygijskiego, IV wiek p.n.e.


Grecki hełm typu frygijsko-attyckiego z południowej Italii (Magna Graecia), ok. 350 roku p.n.e. Musée d'Art classique de Mougins



Hełm z Valsgarde (typ 8) z kolczugą, VII wiek n.e. (Szwedzkie Muzeum Historyczne)


Hełm z Valsgarde (typ 8) z kolczugą, VII wiek n.e. (replika)



Zbroja na turniej konny (tjost) autorstwa Lorenza Helmschmida, południowe Niemcy (Augsburg), ok. 1494. Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien, KHM)



Hełm należący do sir Gilesa Capela, ok. 1510. The Metropolitan Museum of Art, NY



Zbroja Świętego Cesarza Rzymskiego, króla Hiszpanii Karola V Habsburga (1500-1558), Królewska Zbrojownia Madrytu (Real Armería de Madrid)



Tarcza latarniowa to połączenie małej tarczy z latarnią, używana podczas włoskiego renesansu, zwłaszcza podczas nocnych pojedynków. Mała okrągła tarcza – puklerz – połączona z latarnią lub hakiem, na którym można zawiesić latarnię, mającą oślepiać przeciwnika w pojedynkach. Najbardziej osobliwym przykładem jest tarcza przechowywana obecnie w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, wykonana w latach czterdziestych XVI wieku.



Indyjska zbroja słonia bojowego za panowania Wielkich Mogołów, Stratford Armouries.



Samurajska maska - menpō



Zbroja Dana Kelly'ego, brata Neda (po lewej) i zbroja Steve'a Harta (po prawej), na wystawie w Victoria Police Museum. Edward Kelly (1854-1880), lepiej znany jako Ned Kelly, był australijskim buszrangerem, wyjętym spod prawa, przywódcą gangu.



Ned Kelly jest znany z tego, że podczas ostatniej strzelaniny z policją nosił zbroję kuloodporną (ważącą około 44 kg, na tyle grubą, że nie mogły jej przebić pociski z ówczesnej broni palnej). Został pojmany po wielu trafieniach w nogi, których zbroja nie chroniła. Został powieszony w 1880.











Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w