Dzisiaj kończy się trwający od 4 lutego słynny karnawał w Wenecji. "Il Carnevale di Venezia" jest najpopularniejszym karnawałem w Europie. Ulice są pełne kolorowych masek, ubiorów nawiązujących do różnych epok (przeważnie XVIII wieku), muzyki i zabawy. Głównym miejscem, w którym odbywają się karnawałowe wydarzenia jest Plac św. Marka, zwany w tym czasie "największą salą balową Europy". Można spotkać tam najwięcej osób przebranych w bogato zdobione stroje. Niezbędnym elementem każdej kreacji jest wenecka maska. Mieszkańcy Wenecji prześcigają się w ich produkcji. Tradycyjne maski wywodzą się z Commedie dell´Arte, włoskiej komedii ludowej powstałej w połowie XVI wieku. Aktorzy występowali w charakterystycznych kostiumach.
W czasie karnawału Wenecję odwiedzają turyści z całego świata. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1268 roku. Wówczas karnawał trwał nawet kilka miesięcy. Noszenie masek wykorzystywano do ukrycia swojej płci oraz występków, o czym świadczy na przykład dekret z 1603 roku, w którym zabraniano mężczyznom przebierania się za kobiety i odwiedzania zakonnic w żeńskich klasztorach. Karnawał rozpoczyna "lot anioła", kiedy młoda i zazwyczaj ładna dziewczyna unosi się na linach nad placem św. Marka (od 1548 roku, kiedy pewien artysta na linach zjechał z dzwonnicy św. Marka do Pałacu Dożów). Zdobycie miasta pod koniec XVIII wieku doprowadziło do zakazania karnawału przez Austriaków w obawie przed powstaniem. Choć tradycję karnawału próbowano odbudować już od XIX wieku, dopiero w 1979 roku włoski rząd zadecydował o wskrzeszeniu tej pięknej tradycji.
PRZYKŁADOWE WENECKIE MASKI:
Volto - biała maska tradycyjnie dopełniona trójkątnym kapeluszem, najprawdopodobniej przedstawia ducha.
Colombina - maska zdobiona złotem lub srebrem, która zakrywają tylko górną część twarzy.
Pantalone - maska w górnej części przedstawia smutnego starca z długim nosem i skośnymi oczami.
Bautta - kwadratowa maska zakrywająca całą twarz bez otworu na usta, zazwyczaj dopełniona o trójkątny kapelusz i płaszcz.
Dottore - dziwaczna, biała maska z długim dziobem oraz okrągłymi otworami na oczy, często noszona z okularami.
Arlecchino - ma czarny kolor i płaski, małpi nos. Przedstawia dzikusa lub niewolnika.
Komentarze
Prześlij komentarz