Przejdź do głównej zawartości

Na planie filmu "Napoleon" Ridleya Scotta

Ridley Scott kręci biografię Napoleona Bonapartego. Główną rolę w nim zagra Joaquin Phoenix (znany m.in. z bardzo dobrych ról w "Gladiatorze" i "Jokerze"). O planach filmu wiadomo od października 2020 roku. Początkowo miał nosić tytuł „Kitbag”, jednak nazwę zmieniono ją - na po prostu "Napoleon". Zdjęcia sugerują zaawansowany etap prac. Liczę, że pierwszy zwiastun pojawi się wiosną.

        Reżyser planuje pokazać Bonapartego jako genialnego stratega o nieustającej ambicji. Ma być to duże widowisko obfitujące w sceny bitewne. Jak podaje The Hollywood Reporter, film będzie śledził pochodzenie Bonaparte, jego „szybką i bezwzględną wspinaczkę po szczeblach politycznej kariery, widzianą przez pryzmat jego uzależniających i często niestabilnych relacji z żoną i jedyną prawdziwą miłością, Josephine”. Scenariusz do obrazu napisał David Scarpa („Wszystkie pieniądze świata”, „Ostatni bastion”). Mundury do "Napoleona" wykonała polska firma Hero Collection.

 Joaquin Phoenix jako Napoleon Bonaparte

     Film o cesarzu Francuzów zamierzał nakręcić Stanley Kubrick ale nigdy swojego planu nie zrealizował. Podobno Steven Spielberg na podstawie nieukończonego scenariusza Kubricka pracuje nad serialem o Napoleonie, ale brak konkretów na temat tej realizacji. Ridley Scott zdobył już filmowe doświadczenie z epoką napoleońską, kiedy nakręcił u progu swojej kariery film "Pojedynek" z Keithem Carradinem (jako Armand d'Hubert) i Harveyem Keitelem (jako Gabriel Feraud) w rolach głównych. Film gorąco polecam.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w