Przejdź do głównej zawartości

Rzymski cesarz Klaudiusz II Gocki

Klaudiusz II Gocki (213 lub 214-270) panował jako cesarz rzymski od 268 do 270 roku. Jest wyjątkowy, ponieważ na temat jego życia zachowało się wiele sprzecznych, a nawet zmyślonych informacji. Wywodzono jego pochodzenie z dynastii Flawiuszów, a nawet od trojańskiego króla Ilosa (mitycznego dziadka Prima znanego z wojny trojańskiej). Mógł pochodzić ze stanu ekwickiego, ale raczej nie należał do znamienitego rodu z długa historią. Klaudiusz swoją karierę zawdzięczał wojsku, gdzie pełniąc różne funkcje wysoko awansował. Brał udział w kampaniach (m.in. Panonii i Galii) cesarza Galiena. Cieszył się jego pełnym zaufaniem. W 268 roku, podczas oblężenia Mediolanu (gdzie bronił się uzurpator Aureolus), cesarz Galien wraz z żoną i synem Marinianusem zostali zamordowani w wyniku spisku dowódców. Nie jest jasny udział Klaudiusza II w tym spisku, który niedługo później został ogłoszony cesarzem. W kwestiach społecznych Klaudiusz też starał się chronić drobnych rolników przed wielkimi właścicielami ziemskimi. Przejawiał tradycjonalizm - podobno był ostatnim cesarzem używającym togi w dawnej formie.  

Na ilustracji: rekonstrukcja twarzy cesarza wykonana Harouna Binousa

        W 269 roku Klaudiusz Gocki pokonał Alamanów w okolicach jeziora Garda (polecam tam wizytę czytelnikom - przepiękne krajobrazy, starożytne i średniowieczne zabytki). Następnie pospiesznie udał się na Półwysep Bałkański, by tam przeciwstawić się potężnej inwazji Gotów, gdzie odnosił nad nimi zdecydowane zwycięstwa. Działania wojenne przeciw Gotom prowadził do śmierci. Niestety Klaudiusz II Gocki zmarł trakcie przygotowań do kampanii wojennej przeciwko Wandalom w Sirmium (dzisiejsza Serbia). Padł ofiarą epidemii dżumy lub ospy, która prawdopodobnie została przywleczona przez Gotów. Został zaliczony w poczet ubóstwianych cesarzy. Niestety nie zdążył pokonać uzurpatorów w tzw. Imperium Galliarum ani nie był w stanie przeciwstawić się działaniom władczyni Palmyry – Zenobii, która powiększała swoje ziemie na Bliskim Wschodzie. Jednak Klaudiusz II Gocki miał znaczny wkład w obronę i próby odnowy upadającego cesarstwa, co wśród panujących w III wieku zdarzało się niezwykle rzadko.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca w greckiej kuźni

Wyrób pancerzy i hełmów w okresie antycznym to tworzenie prawdziwych dzieł sztuki. Uzbrojenie ochronne nie tylko było praktyczne, ale duże znaczenie miały walory wizualne. Tworzono hełmy, zbroje, nagolenice zgodnie ze stylistyką danego okresu. Nieraz dodawano rzeźbione elementy w postaci symboli mitologicznych np. gorgony, a także zwierząt lub przedmiotów. Hełmom dodawano rogi czy ozdoby w kształcie liści, a nawet fallusów. Bardziej surowe formy dominowały w okresie archaicznym, by w klasycznym i hellenistycznym stać się dopasowanymi do ciała np. muskularne kirysy lub hełmy z nakarczkiem dopasowanym do szyi. Estetyka greckiego uzbrojenia przesiąkła w świat italski, kartagiński, a nawet iberyjski. Praca w greckiej kuźni (rys. Pierre Probst)

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek

Armia z Brytanii, VI-VIII wiek (rys. Andriej Negin). Od lewej stoją: 1. Kusznik z Alt Clut (Strathclyde), 658–752 n.e. Ten wojownik jest rekonstruowany na podstawie różnych źródeł ze Szkocji. „Kaptur Orkadów” datowany jest na ok. 615 rok. Buty, nóż bojowy, topór, sprzączka i bełt do kuszy pochodzą z Buiston Crannog w Ayrshire, a kusza z Drosten Stone w Arbroath. 2. Łucznik z Rheged (Cumbria), VII wiek. Zrekonstruowany głównie na podstawie Krzyż z Ruthwell (kamienny krzyż anglosaski z miejscowości Ruthwell w południowej Szkocji). Ma miękki przeszywany pancerz z wyściełanej tkaniny oraz hełm wzorowany na anglosaskim egzemplarzu z VII wieku z Wollaston w Northamptonshire, z kolczą ochroną szyi. Jego łuk pochodzi ze źródeł późnorzymskich. 3. Wódz porzymski z Vindolandii, Mur Hadriana, ok. 500 roku. Na owalnej tarczy, opartej na wzorach późnorzymskich, widnieją symbole chrześcijańskie znalezione w Vindolandii. Włócznia jest kopią rzymsko-brytyjskiego egzemplarza znalezionego w Berkshire, a

Falery - rzymskie odznaczenia

Poza pięknie zdobionym hełmem typu cesarsko-galijskiego, gladiusa (miecza), sztyletu (pugio), pancerza łuskowego (lorica squmata) uwagę niewątpliwie przyciągają falery. Były to metalowe krążki lub płytki z dekoracją reliefową. Falery przyznawano w nagrodę żołnierzom rzymskim. Noszone były jako odznaczenia i ozdoby. Można rzec, że był to odpowiednik dzisiejszych medali wojskowych. Centurion (rekonstruktor Jeff Pinceel)  z Legio XI Claudia Pia Fidelis (fot. Marcia Mummia Fannia)           Legio XI Claudia Pia Fidelis został utworzony przez Juliusza Cezara w 58 roku p.n.e. na początku wojen galijskich, uczestnicząc m.in. w oblężeniu Alezji. W wojnie domowej legion stał po stronie Cezara i uczestniczył w bitwach pod Dyrrachium i pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Inskrypcje wskazują też na udział w bitwie pod Akcjum w 31 roku roku p.n.e. Za panowania Oktawiana stacjonował w Dalmacji. W 42 roku n.e. legion otrzymał od cesarza Klaudiusza miano Claudia Pia Fidelis. Za panowania Wespazjana został w